Tellimused alates 29€ pakiautomaati TASUTA

Astelpaju

Astelpaju (Hippophaë rhamnoides) kasutamine rahvameditsiinis ulatub kaugesse minevikku – juba meie esivanemad tundsid astelpaju kui vereringet parandavat, astmat, suhkurtõve ja haavandtõve leevendavat taime. Samuti on teada tema põletikuvastane toime.

Tänapäeval on astelpaju ka teaduslikult uuritud ning selle positiivsed omadused inimorganismile teada. Astelpaju marjad on kõrge C-vitamiini sisaldusega, kusjuures nad ei sisalda askorbinaasi, mis lagundab askorbaati ning tänu sellele säilib C-vitamiini sisaldus kõrgem. Lisaks on karmimas kliimas kasvanud astelpaju mitmete toimeainete, sh kõrgema C-vitamiini sisaldusega võrreldes soojemas kliimas kasvanud marjadega. Seega on Eesti marjad eriti väärtuslikud (Krejcarova J et al 2015).

Astelpaju ravivat toimet seostatakse eelkõige organismi immuunsüsteemi tugevdamisega. Tugev immuunsüsteem annab universaalse vastupanuvõime erinevate haigustekitajate suhtes. Astelpaju puhul on uuritud ka võimalikke negatiivseid kõrvalnähtusid, kuid tulemused on olnud positiivsed ning soovimatud kõrvalnähud tarbimisel puuduvad (Wen P et al 2018).

Keemilise koostise poolest on astelpaju eriti rikas, sisaldades karotenoide (carotenoids), beetakaroteeni (β-carotene), lükopeeni (lycopene), luteiini (lutein), tseaksantiini (zeaxantin), fütosteroole (phytosterols), ergosterooli (ergosterol), stigmasterooli (stigmasterol), lanosterooli (lanosterol), amüriine (amyrins), polüfenoole (polyphenols), proantotsüanidiine (proantho-cyanidins), flavonoide (flavonoids), kuertsetiini (quercetin), kaemferooli (kaempferol), müritsetiini (myricetin), isorametiini (isorhamnetin). Astelpalju marjadest on veel leitud tserebrosiidi (cerebroside), oleanoolhapet (oleanolic acid), ursoolhapet (ursolic acid), tsirtsiumaldehüüdi (cirsiumaldehyde), oktakosanoidhapet (octacosanoic acid) ja palmitiinhapet (palmitic acid) (Bal LM et 2011, Michel T et al 2012, Fatima T et al 2012, Yang B et al 2001, Zheng RX et al 2009).