Chaga ehk must pässik

Ida-Euroopa rahvameditsiinis kasutatakse musta pässikut (Inonotus obliquus) 16. sajandist. Teadusuuringutes on chaga näidanud tugevat bakterite, seente ja põletike vastast toimet. Rahvakeeles kutsutakse teda ekslikult ka kasekäsnaks, mis on hoopis teine seen (Piptoporus betulinus).

Mustsõstar

Rahvameditsiinis on teda tuntud eelkõige kui organismi vastupanu tõstjat ja viirushaiguste ennetajat, rauavaeguse leevendajat, kõrge kolesterooli alandajat, soolepõletiku vähendajat, neeru- ja kuseteedepõletike leevendajat. Selline lai toimeala seostub must sõstra rikkaliku biokeemilise koostisega. Eelkõige on temas vitamiin C-d, 100 grammis marjades on vitamiin C-d kaks korda rohkem kui organismi päevane vajadus ehk 181 mg. Eriti aktuaalne on see just praegusel, viirusnakkuste ajastul (Hemilä H, Louhiala P 2013; Hemilä H, Chalker E 2013, Cannell JJ et al 2006).

Kibuvits

Kibuvits on laialdaselt tuntud ühe kõrgeima vitamiin C sisalduse poolest (300-4000 mg/100 g) (Ercisli S, 2007). Kibuvitsa viljad ehk tõrsikud (ingl. k rose hip, rose haw, rose hep) ja lehed on tuntud rahvameditsiinis ligi 2000 aastat (Heinemann W 1962, Strehlow W and Herzka G 1988). Raviomaduste osas seostatakse kibuvitsa põletikuvastase, antioksüdantse, mikroobide vastase, liigesepõletiku vastase toimega ning soovitatakse ka diabeedi puhul ja südame-veresoonkonda kaitsva vahendina (Mármol I et al 2017).

Astelpaju

Astelpaju (Hippophaë rhamnoides) kasutamine rahvameditsiinis ulatub kaugesse minevikku – juba meie esivanemad tundsid astelpaju kui vereringet parandavat, astmat, suhkurtõve ja haavandtõve leevendavat taime. Samuti on rahvameditsiinis teada tema põletikuvastane toime.

Mesi

Mesi on tervistava toimega ja sisaldab üle 200 erineva ühendi. Neist peamised on rafineerimata fruktoos, glükoos ning vesi. Lisaks C, D ja E-vitamiinid ning kaltsium, raud, naatrium, kaalium, magneesium ning taimedelt pärit bioaktiivsed ained.

Aaloe

Aaloe (Aloe arborescensis) põletikuvastast toimet teatakse iidsetest aegadest.

Põletikuvastase mõju aktiivseteks komponentideks loetakse veel aloeniini, barboloiini, aloe-emodiini), beeta-sitosterooli ja kõrgemate alkoholide segu (Yamamoto MM et al 1991).

Männikasvud

Männis sisalduvat polüfenoolpropanoid-polüsahhariidide kompleksi peetakse üheks immuunsüsteemi stimuleerivaks faktoriks (Bradley WG et al 2014).

Männikasvude seentevastane toime seletub eelkõige pinosülviini ja selle monometüüleetri sisaldusega (Hovelstad H et al 2006).

Raudrohi

Raudrohtu (Achillea millefolium) on rahvameditsiinis kasutatud reuma (rheumatism), lihasvalude ja haavade ravis. Teadusuuringud on näidanud, et raudrohi sisaldab 120 keemilist komponenti.

Teadusel on oluline roll

Meie teaduspartneriteks on teadus-arendustöid teostavad ettevõtted BioCC Eestist, Eurofins Saksamaalt ja Mycelia Belgiast.

BioCC_500px

BioCC

BioCC OÜ fookuses on teostada maailmatasemel teadus-arendustööd, mille käigus luuakse ja rakendatakse innovaatilisi biotehnoloogilisi lahendusi söödalisandite, toiduainete ja toidulisandite loomiseks, integreerides ja arendades BioCC ja rahvusvahelist mikrobioloogia-, biokeemia-, geneetika-, metaboloomika-, genoomika-, bioinformaatika-, füsioloogia-alast ja kliinilist kompetentsi.

Loe täpsemalt BioCC veebilehelt

Eesti Maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi Polli Aiandusuuringute keskus

Eesti Maaülikooli Põllumajandus- ja keskkonnainstituudi Polli Aiandusuuringute Keskuses toimub Eesti põllumajanduskultuuride alane uurimistöö. Meie koostöö EMPga rajaneb külmkuivatatud chaga e. musta pässiku ja eliksiiride teadus- ja arendustööl.

Loe täpsemalt keskuse veebilehelt

Eurofins

Eurofins Scientific on globaalselt üks juhtivamaid bioanalüütilisi teenuseid pakkuv ettevõte; rakendades üle 150 000 valideeritud analüüsimetoodika ja viies läbi üle 400 miljoni analüütilise katse. Eurofins Scientific’u peamiseks äritegevuse valdkonnaks on laboratoorsete ja bioanalüütiliste teenuste pakkumine toidu-, põllumajandus- ja keskkonnasektorites. Eurofinsi tegevus põhineb kliendikesksete, usaldusväärsete ja kvaliteetsete analüüsiteenuste pakkumisel, andes oma panuse inimkonna tervise ja puhta looduse pidevaks kaitseks ja arenguks.

Loe täpsemalt Eurofins Scientific veebilehelt

Mycelia

Meie koostööpartneriks Chaga kasvatuse rajamisel on üks maailma juhtivaid laboratooriume Mycelia, mis asub Belgias. Mycelia asutas 1985. aastal mükoloog Magda Verfaillie. Mycelia põhitegevused on mütseeli tootmine ning teadus- ja arendustegevus.

Loe täpsemalt Mycelia veebilehelt

Projekti “Mahe kummikomm külmkuivatatud marjadega” toetus

Projekti “Mahe kummikomm külmkuivatatud marjadega” (Organic Candy) Nr32 toetatakse Eesti- Lätti piiriülese koostööprorgrammi raames. Projekti eesmärk on koostöös välja töötada uus ja innovaatiline mahe kummikomm külmkuivatatud marjadega.