Meie lugu

Meie missiooniks on ühendada esivanemate tarkus tänapäeva teaduse ja tehnoloogiaga. Väärindades põhjamaist puhast Eesti loodust, toome turule sertifitseeritud ja innovatiivseid tervisetooteid.

Põhjamaises kliimas kasvavaid raviseeni, ravimtaimi ja marju kasutasid oma tervise hüvanguks juba meie esivanemad pikkade sajandite jooksul. Soovist seda ideed tänapäeva teaduse ja tehnoloogia toel edasi arendada, sündis 2014. aastal ettevõte Chaga OÜ, mille eesmärgiks on väärtustada ja väärindada puhast Eestimaa põhjamaist loodust.

Chaga Health tervisetoodete edu põhineb Eestist pärit 100 aasta vanusel pereretseptil. Meie soov on ühendada põhjamaade rahvameditsiini traditsioonid innovatsiooniga, mistõttu teeme tihedat koostööd rahvusvaheliste partneritega teaduse ja uurimistöö alal. Soovime olla innovatsiooniliidriks põhjamaise Eesti looduse teaduslikul väärindamisel.

Ettevõttena hindame kõrgelt Chaga Health toodete kontrollitud pärituolu, jälgitavust ning  jätkusuutlikkust. Teame iga talunikku, metsameest ja ravimtaimede korjajat, kes meile seeni, ürte ja mett koguvad. Kõiki meie toodete tooraineid ja koostisosi on võimalik tuvastada kuni nende kasvukohatadeni. Nii saame tagada, et Chaga Health tooted on parima võimaliku kvaliteediga.

Meie väärtused

Põhjamaine puhas loodus

Puhas loodus tagab puhta tooraine. Eesti loodus on eriline ja puutumata. Just selline, kus kasvavad kõige puhtamad seened ja ravimtaimed. Meie tooted on valmistatud Eesti põhjamaises keskkonnas kasvanud chagast ehk mustast pässikust ja teistest loodusravis tuntud tegijatest.

Maailmatasemel innovatsioon

Me teeme koostööd maailmatasemel teadusasutustega, et töötada välja uusi innovaatilisi tooteid ning võimalusi väärindada Eesti loodust. Meie teaduspartneriteks on teadus-arendustöid teostavad rahvusvahelised ettevõtted Eestist, Saksamaalt ja Belgiast.

Originaalretsept ja traditsioonid

Meie tervisetooted põhinevad esiemade originaalretseptil. Peame au sees Eestimaa loodusravi traditsioone, ühendades need tänapäevase teaduse ning innovatsiooniga.

Jätkusuutlikkus

Me teame ja tunneme kasvukohti ning inimesi, kes meile Eesti metsadest toorainet koguvad, sest hindame kõrgelt Chaga Health toodete kontrollitud pärituolu ja jälgitavust. Tegutseme selle nimel, et olla zero waste ehk jäätmevaba tootmispotsessiga ettevõte.

Kust pärineb meie tooraine?

Chaga ehk must pässik ja selle korjajad

Eesti 4,5 miljonist hektarist kolmandiku moodustavad mahemetsad. Neist pärinevadki meile sobivad mustad pässikud ja männikasvud.

Arvi Salujärvele kuuluv Tuhalaane talu on üks meie vanemaid koostööpartnereid. Arvi (kes pildil oma mahemetsas toimetab) nopib 2-3 cm pikkused männikasvud mais ja juunis, jättes pool puud targalt korjamata.

Arvi korjab kasetüvedelt musta pässikut, mis on vähemalt viis aastat vana. Meie korjealad asuvad Viljandimaal, Põlvamaal, Valgamaal ja Võrumaal. Neil metsadel hoiab silma peal PRIA.

Mesinikud

Meie mahemesi pärineb Everti-Kõrvi meetalust Viljandi maakonnas. Sealne pere on kolmanda põlve mesinikud, kelle hoole all sumiseb täna sadakond taru.

Isa-poja tandemi Art ja Villem Õuna sõnul koguvad nende mesilased nektarit lähikonna mahemetsadest umbes kahe kilomeetri raadiuses.

Meie eliksiiri jõuab seega mesi, mille saamisse panustavad sadade ürdi- ja lillesortide õied. Vaarikatest mustikateni, mändidest ristikheinani.

Kõige kiirem aeg jääb mesilastel aprilli-mai ja augusti alguse vahele. Siis on meie ööd kõige lühemad ning aasad ja metsad mühavad õitemeres.

Raudrohu korjajad

Maheda raudrohuga varustab meid Viljandimaal Navesti jõe ääres asuv Energia talu, mida peab Aivar Siim (pildil). Lisaks Ravimtaimekeskusele asub talus ka ökospaa.

Raudrohi on hästi elujõuline taim ja organismitugevdaja, mis kasvab Eestis iga pinnase peal. Rahvameditsiinis kasutati seda köha, külmetuse, peavalu ja nõrkuse korral.

Raudrohtu korjatakse juuli lõpus ja augustis, kui hommikukaste on läinud – kella kümne ja keskpäeva vahel. Nii säilivad taime vägi ja aroom kõige paremini. Kasutatakse põhiliselt varsi ja taime ülemisi osasid.

Aaloe korjajad

Aloe arborescens on ainus eksootiline tegelane meie eliksiiris. Eestlased tundsid aaloet toa- ja ravimtaimena juba sajandi eest. Looduses kasvamiseks on Eesti aaloe jaoks paraku liiga külm. Seetõttu lõime käed perefarmiga Põhja-Itaaliast.

Enzo Agileri istutas esimesed aaloetaimed 2003. aastal. Enzo valis kasvatamiseks aloe arborescensi, mille raviomadused teevad kuulsama aloe vera omadele silmad ette.

Aloe Arborescens Miller pärineb Hea Lootuse Neemelt. Rohekashallide lehtede ja rohekaskollaste okastega Miller võib küündida kahe meetri pikkuseks. Tema kauneid punaseid õisi võib imetleda veebruaris.

2005. aastal täiendas Enzo oma talupidamist laboriga, kus Teo Natura brändi all valmivad mitmed aaloepõhised toidulisandid. Nagu tema talu, on ka toidulisandid mahesertifikaadiga.