Chaga kasvatuse rajamine

Uuendusmeelne ja jätkusuutlik lähenemine metsamajanduses

Miks kasvatada Chagat e. musta pässikut?

Tasuvus

Meditsiiniseente kasvatamine muutub tulevikus tavapärase metsamajandamise osaks. Chaga kasvatus loob uutmoodi tulu ning annab ka võimaluse vähendada maamaksuga seonduvaid kulusid.

Ökoloogiline jalajälg

Soov väärindada Eesti metsa ja toetada ökoloogilist tasakaalu. Metsa mahavõtmise asemel saab metsa tootlikuks muuta seenekasvatuse abil.

Koostöö

Chaga Health eliksiirid toetavad meie immuunsüsteemi ja vähendavad põletikulisi protsesse. Eliksiiri tootmiseks on vajalik kvliteetne tooraine. Maailmas on vähe nii häid tingimusi ja puhast looduskeskkonda nagu Eesti, kus sellise kvaliteediga meditsiiniseent kasvatada ja korjata saab.

Chaga kasvatuse infopäevad

Tulevased

Toimunud

Chaga e. musta pässiku kasvatus

  • Chaga kasvatuse rajamiseks on vaja kasemetsa, kus kaskede läbimõõt on minimaalselt 10-12 cm. Sellistele kaskedele saab paigaldada juba 1-2 chaga tüüblit. Puu diameetri kasvades suureneb paigaldatav tüüblite arv 5-6 chaga tüüblini ja seda 20+ cm diameetriga puude puhul.
  • Chaga tüüblite valmistamise osas teeme koostööd Euroopa tipp seenelaboriga Mycelia. Arenduse aluseks saatsime Mycelia´sse Eestist pärit chaga, mida nad täna paljundavad puidust tüüblite peal.
  • Chaga tüüblid istutatakse kasepuu sisse sinna puuritud 5 cm sügavustesse aukudesse. Ühele kasepuule istutatakse keskmiselt 4-6 tüüblit. Augud puuritakse ja tüüblid istutatakse kuni 2 m kõrgusele.
  • 20 aasta jooksul kannavad kasepuud chaga saaki 3 korda ja seda keskmiselt iga 6-8 aasta tagant.

_MG_5937
_MG_5940

Milline kasemets sobib?

  • Oma maja/talu ümber olev kasemets
  • Soised alad
  • Kasemetsad, kus puude minimaalne läbimõõt on 10 cm

Kui tasuv selline väärindamine on?

Tuginedes soomlaste kogemusele on ühe hektarikasemetsa puhastootluseks 20 aasta vältel ca 900-1500€ aastas sõltuvalt istutatud tüüblite arvust. Selle perioodi peale on keskmise metsa tootlikkus ca 25000€.

Mida teeb chaga metsaga?

Chaga mügarik, mida puu pealt korjame on steriilne moodustis. See tähendab seda, et sel puuduvad eosed, mis võiks chaga seene levikut suurendada. Chaga tekitab eoseid alles hetkel, mil tema peremeespuu hakkab surema. Elutegevuse jätkamiseks peavad eosed leidma läheduses koha järgmise kasepuu vigastatud kohale. Elutervel puul on chaga seente eoste vastu loomulik kaitsesüsteem. See kõik seletab seda, miks chaga leidmine metsadest on pigem harv nähtus ja selle esinemissagedus kasepuudel hinnatakse 1-5% juurde.

Chaga seene esimene märk on viljatute moodustiste ehk chaga mügarike teke 5-10 aastat pärast esmast nakatumist. See tähendab, et chaga ei põhjusta puude maksimaalse eluea olulist vähenemist. Samuti on uuringutest leitud, et chaga olemasolu ei mõjuta kasepuude iga-aastast juurdekasvu.

Teadusuuringute kokkuvõtet saad lugeda siit.

Ühtlasi pakume ka võimalust anda mets meile rendile (alates 3 ha kasemetsa puhul) ja kasvatada chagat jagatud vastutuse ja kuludega.

Täpsema info jaoks võta meiega ühendust!

Mida teha saagiga?

Metsaomanikule on parim osa metsade väärindamise projektist see, et Chaga OÜ võtab kohustuse korjatav musta pässiku saak tagasi osta!
Meie koostööpartneriks Chaga kasvatuse rajamisel on üks maailma juhtivaid laboratooriume Mycelia, mis asub Belgias. Mycelia asutas 1985. aastal mükoloog Magda Verfaillie. Mycelia põhitegevused on mütseeli tootmine ning teadus- ja arendustegevus.

Chaga kasvatuse õppepäeva video

Loe lisaks

Oled huvitatatud tulevastest infopäevadest, koostööst ja lisainformatsioonist?

Jäta siia oma kontaktandmed