Chaga ehk must pässik - meditsiiniseente kuningas
Chaga’t ehk musta pässikut (Inonotus obliquus) on ammustest aegadest kõrgelt hinnatud tema tervist toetavate omaduste tõttu. Tuhandeid aastaid on seda looduse “musta kulda” kasutatud nii igapäevase immuunsust tõstva toidulisandina kui tõsisemate haiguste täiendavaks raviks. Eelkõige on musta pässiku abi kasutatud kasvajate puhul.
Maakeral kasvab üle 1,5 miljoni erineva seeneliigi, millest tuntakse pelgalt 1,5%. Neist umbes 700 liiki kasutatakse söögiks ja 400 liigil teatakse olevat raviomadusi. Raviseened on huvitanud teadlasi juba aastakümneid ja eriti põhjalikult on neid uuritud viimased paar aastakümmet. Maailma kõige tuntumaks raviseeneks peetakse Penicillium notatum’i, millest eraldati esimene antibiootikum – penitsilliin.
Chaga ehk musta pässikut on tihti kutsutud ka “raviseente kuningaks”. Chaga kasutamise ajaloolised juured ulatuvad Venemaale ja Siberisse, kus selle abil on erinevaid haigusi ravitud juba 16. sajandist alates. Chaga on tuhandeid aastaid olnud osa ka Aasia rahvameditsiiinisist. Eesti Rahvameditsiini Botaanilise Andmebaasi HERBA andmetel on chaga abiga Eestis läbi ajaloo ravitud umbes 20 haigust või vaevust.
Mis on chaga ehk must pässik?
Pässik ei meenuta seent traditsioonilises mõttes, ta on ebakorrapärase kujuga, paari sentimeetri kuni poole meetrise läbimõõduga käsnalaadne moodustis, mille välispind on musta värvi, krobeline ning kaetud lõhedega. Chaga murdmisel musta värvi väliskiht laguneb, aga seene kuldpruuni värvusega ja valge seeneniidiga läbipõimunud “viljaliha” on väga sitke ja tihe ning selle puu küljest eemaldamine nõuab omajagu oskusi.
Mille jaoks chaga’t kasutatakse?
Venemaal on chaga abil erinevaid haigusi ravitud juba vähemalt neli sajandit. Seal soovitatakse pässikut isegi ametlikult mao- ja kaksteistsõrmiku haavandite ning -vaevuste raviks, samuti polüüpide raviks. Kuna Venemaal on pässikut ka põhjalikumalt uuritud, leiab see seal kasutust ka näiteks psoriaasi, nahahaiguste ja liigesehaiguste puhul. Ühtlasi kasutatakse chaga’t ja sellest valmistatud teed, tõmmiseid ja eliksiire igapäevase organismi üldtugevdava vahendina. On huvitav teada, et pässikut lisatakse ka koduloomade sööta, tõstmaks nende kaalu ja immuunsust. Samuti on chaga hinnatud koostiskomponent kosmeetikatööstuses.
Kuidas chaga’t kasutatakse?
Kuivatatud chaga kasutamiseks jäetakse pässiku tükid sooja vette 4-5 tunniks seisma, seejärel peenestatakse ja valatakse üle 50 ℃ veega vahekorras 1:5. Saadud segu jäetakse seisma 2 ööpäevaks ja lõpus kurnatakse. Kasvaja täiendavaks raviks ja enesetunde parandamiseks juuakse 3-4 päeva jooksul lonkshaaval 3 klaasi tõmmist. Seejärel valmistatakse uus segu. Tänapäeval leiab chaga’t ka eliksiiride, toonikute ja pulbri kujul. NB! On oluline, et musta pässikut tarvitades ei loobutaks arsti ettenähtud ravist, sest pässik ei asenda ravimeid!
Allikad:
“Loodustohter” veeb, 2013
“Eesti Ravimtaimed”, Raal A et al, 2018